Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Mohlo by vás zajímat
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Relativní krása
12.03.2017

Relativní krása

Autor: Hana Zborovská

Piercing a tetování není dnes už nic nového. Lidé si dnes zdobí těla nejrůznějšími způsoby ve snaze odlišit se, šokovat nebo prostě se líbit. A kvůli kráse jsme ochotni i vytrpět nějakou tu bolest. Když však nahlédneme do jiné kultury než té naší – evropské, zjistíme, že kolečko v nose nebo obrázek nad kotníkem jsou vlastně docela bezbolestná zábava. V tomto článku bych chtěla přiblížit nejrůznější způsoby zdobení těl, nad kterými zůstává rozum stát. Tak třeba ženy jednoho afrického kmene si nechávají do spodního rtu vložit hliněný talířek. Tato „operace“ spočívá v rozříznutí spodního rtu a vyražení předních zubů. Postupně se hliněné talířky mění za větší a roztahují spodní ret. Čím větší je talířek, tím krásnější je žena. (A pak, že bez make – upu to nejde.)

Další zvláštnost najdeme u jednoho z asijských kmenů. Místní ženy pozná na první pohled každý, protože mají nepřirozeně dlouhý krk. Už od pěti let jej totiž obepíná mosazná spirála, která svou vahou nutí žebra a klíční kost klesnout a způsobí, že krk vypadá dvakrát tak dlouhý. A není to žádná lehká záležitost. Tahle ozdoba může vážit i 5 kg. U amerických indiánů také existovala zvláštní móda. V současnosti tento „trend“ už téměř zanikl, ale v minulosti bylo běžné, že se dětem již od útlého věku deformovaly lebky do špičky pomocí pevně přivázaných kusů dřeva.

A jinou, dnes už zákonem zakázanou, praktikou je zmenšování nohou v Číně. Tam, ještě v minulém století, platily malé nohy za znamení krásy. Aby se toho docílilo, lámaly se malým děvčátkům prsty na nohou, a pak se přivázaly k chodidlu, aby noha rostla co nejméně. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav. Krása je velmi relativní záležitost. A myslím, že třeba na naše stálé snahy zhubnout, by se tyto kmeny dívaly se stejným údivem jako my na jejich dlouhé krky a velké rty.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Zakázková výroba

Potisk textilu pro firmy, kluby, nadace

Potisk hrnečků vlastním motivem

Výroba plugů s vlastním motivem 

Zpracujeme vaši grafiku do křivek

Zakázkové šití textilu včetně potisku

 

 

FACEBOOK

Kde nás najdete?
 

 

Kontaktní údaje
SUPERPIERCING.cz
Zuzana Pištěláková
(Po-Pá 9:00-18.00)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz